بخش چشم

                                                                                                                                     

                                                                                                                                           

نام و نام خانوادگی مسئول بخش : خانم اکبری

سرپرست علمی : دکتر شهرام بامداد

نوع فعالیت : درمانی ، آموزشی

كيسهاي بستري : كاتاراكت ، گلوكوم ، تخليه چشم ، پيوند قرنيه ، DCR

 شماره تلفن داخلي بخش چشم : 2253


شرح مختصر از فعالیت بخش :

  بخش چشم بیمارستان شهید دستغیب شیراز در ساختمان شماره 2 در انتهای سالن واقع گردیده است . این بخش دارای 4اتاق و یک اتاق

دو تخته  و  18 تخت دارد .بیماران در روز عمل مراجعه نمودهو جهت عمل صبح و عصر پذیرش می شوند و بستری می گردند

 اعمال جراحی انجام شده در این بخش عبارت است از :

1- كاتاراكت (آب  مرواريد)

2- بيماري هاي قرنيه

3- گلوكوم (آب سياه)

4- تنبلي چشم و لوچي( استرابيسم)

5- بيماري هاي پلك و مجاري اشكي

6- بيماري هاي شبكيه

7- کلاژن کراس لین گیج(CCL) برای قوز قرنیه

8- تزریق اوستین برای بیماری شبکیه
 

9- حلقه داخل قرنیه جهت قوز قرنیه ( ICRS )

عينك
لنزهاي تماسي
نرم (Soft) براي اصلاح نزديك‌بيني و دوربيني
سخت (Hard) براي اصلاح نزديك‌بيني، دوربيني و آستيگماتيسم
توريك نرم براي اصلاح نزديك‌بيني،دوربيني و آستيگماتيسم- جنس اين لنزها مشابه لنزهاي معمولي بوده و تفاوت آنها در شكل و طراحي شان مي باشد. اين لنزها در هنگام پلك زدن و يا چرخاندن چشم به اطراف پايدارتر مي باشند و احتمال خارج شدن آنها از چشم كمتر است.

2- كاتاراكت (آب مرواريد)

در روش Phacoemulsification)Phaco)،يك برش خيلي كوچك در چشم ايجاد شده،سپس عدسي كدرشده بيمار با استفاده از امواج مافوق صوت يا ليزر به ذرات كوچكتر شكسته ميشود و در نهايت اين ذرات به وسيله ميكروساكشن(لوله مكشي)خارج مي گردد. كپسول خلفي در محل خود باقي مي ماند تا بتواند عدسي را كه در چشم كار گذاشته ميشود نگهداري كند. عدسي كار گذاشته شده از نوع تاشو ميباشد و پس از ورود به فضاي كپسول عدسي باز شده و خود را با شكل واندازه آن تطبيق ميدهد.
لنزكتومي: اين روش براي اصلاح عيوب انكساري بسيار شديد (نزديك بيني و دوربيني)به كار ميرود. همچنين در كاتاراكت مادرزادي و بچه ها از اين روش استفاده ميگردد
كاشت انواع لنزهاي تاشوي داخل چشمي به دنبال انجام فيكو و فيكو ليزر
لنز تك كانوني(مونوفوكال)
لنز چندكانوني(مولتي فوكال) :لنزهاي چندكانوني، باعث تمركز همزمان نور از فاصلهء دور و نزديك مي شوند، بنابراين وابستگي افراد به عينك و يا لنزهاي تماسي را كاهش ميدهند. در حال حاضر دو نوع رفراكتيو و دفراكتيو اين لنزها وجود دارد كه هريك داراي مزايا و معايب خاص خود هستند. در صورت استفاده از لنزهاي Refractive ديد دور و ديد متوسط عالي بوده و ديد نزديك نيز قابل قبول مي باشد اما ممكن است كه فرد براي ديدن جزئيات مشكل داشته باشد. در صورت استفاده از لنزهاي Diffractive ديد نزديك(ديد مطالعه) خوب بوده و ديد دور نيز خوب است اما ممكن است كه ديد متوسط دچار اشكال باشد.مثلا" ممكن است لازم باشد كه فرد فاصله خود با كامپيوتر را كم كرده و يا اندازه فونتها را افزايش دهد. همين طور ممكن است بعضي از افراد در شب هاله هاي نوراني در اطراف منبع نور ببيند.
لنزهاي تطابقي(Accommodative): عدسي چشم انسان به طور طبيعي براي ديد نزديك واضح و شفاف تطابق مييابد، فرآيندي كه با افزايش سن و كاهش قدرت انعطاف پذيري عدسي به تدريج كاهش مي يابد. لنزهاي تطابقي نيز از موادي ساخته شده اند كه سعي مي كنند مانند عدسي طبيعي انسان قدرت تطابق داشته باشند اگرچه تطابق ايجاد شده توسط اين لنزها كمتر از ميزان مورد نياز انسان است.

3- بيماري هاي قرنيه

 
كاشت Intacs + آرتيزان توريك: Intacs وسيلهاي است كه براي درمان نزديك بيني 1 تا 3 ديوپتر بدون وجود آستيگماتيسم به كار مي رود و باعث افزايش يكپارچگي و درنهايت استحكام قرنيه شده و قرنيه بيماران دچار كراتوكونوس منظم تر مي شود. اين روش در كساني كه تحمل لنز تماسي ندارند مورد استفاده قرار ميگيرد و تا حدود 20% ديد بهبود يافته و مي توانند از عينك استفاده كنند.
لنز‌هاي سخت (Hard)

4- گلوكوم (آب سياه)


ترابكولوپلاستي ليزري انتخابي (SLT: Selective Laser Trabeculoplasty): اين روش براي درمان گلوكوم زاويه باز مورد استفاده قرار مي گيرد. در اين روش از طول موجي استفاده مي شود كه فقط بر روي سلولهاي حاوي ملانين شبكه ترابكولار اثر مي كند. پاسخ اوليه بيولوژيك به اين طول موج به ترتيبي است كه باعث آزاد شدن سيتوكينها(يك نوع از واسطه هاي شيميائي) شده و آنها نيز باعث فعال شدن و تجمع ماكروفاژها(نوعي سلول) شده و تغييراتي ايجاد مي­كنند كه در نهايت باعث پايين آمدن فشار چشم مي شود. از آنجائي كه طول موج به كار رفته در اين تكنيك صدمه هائی به ساير بافتها وارد نمي كند چندين بار در طول زندگي قابل تكرار ا ست.

 
سيكلوفتوكوآگولاسيون اندوسكوپيك(ECP:Endoscopic Cyclophotocoagulation): در اين روش كه در اتاق عمل انجام مي شود اجسام مژگاني كه باعث ترشح مايع زلاليه مي شوند مورد درمان قرار مي گيرند. اين فرآيند باعث كاهش ترشح مايع زلاليه و در نهايت كاهش فشار چشم مي شود. اين روش معمول توام با عمل آب مرواريد انجام مي شود.


درمان‌هاي جراحي براي پايين آوردن فشار داخل چشم


جراحي توأم كاتاراكت و گلوكوم


ترابكولكتومي

ترابكولوتومي: اين روش تا حدي مشابه ترابكولكتومي است و در آن يك قسمت از بافت زاويه تخليه برداشته مي شود كه باعث باز شدن منفذي براي خروج بيشتر مايع مي شود. اين روش معمولا" براي درمان گلوكوم مادرزادي زماني به كار ميرود كه قرنيه(قسمت شفاف روي عنبيه) كدر شده باشد. براي درمان كودكان معمولا" از اين روش يا روش گونيوتومي استفاده مي شود زيرا اين دو روش كمتر تهاجمي هستند.

گونيوتومي: روش جراحي است كه پزشك از عدسي خاصي به نام goniolens براي ديدن زاويه چشم استفاده مي كند. روشي است كه براي درمان گلوكوم مادرزادي در صورتي كه قرنيه كدر نباشد استفاده مي شود. در اين روش يك منفذ در شبكه ترابكولار( مجموعه هاي از مجاري ظريفي كه در زاويه تخليه چشم قرار دارند)ايجاد مي شود كه باعث بهبود تخليه مايع زلاليه مي گردد.
گذاشتن شانت‌هاي چشمي مانند Ahmed Valve و Molteno : شانتهاي زلاليه لوله ها يا دريچه هاي پلاستيكي كوچكي هستند كه از يك طرف به يك مخزن كه يك صفحه گرد يا بيضي شكل هستند وصل مي شوند. شانت، به عنوان يك سيستم تخليه مصنوعي عمل كرده و از طريق يك برش كوچك در چشم گذاشته مي شود. شانت باعث هدايت مايع زلاليه به يك ناحيه در زير ملتحمه(لايه ظريفي كه قسمت داخلي پلكها و سفيدي چشم را مي پوشاند)مي شود. مايع زلاليه در نهايت از طريق عروق خوني جذب مي شود.

5- تنبلي چشم و لوچي(استرابيسم)


تشخيص و درمان تنبلي چشم (آمبليوپي) كودكان
تشخيص و درمان انحرافات چشمي(استرابيسم مادرزادي و اكتسابي)
تشخيص و درمان عيوب انكساري كودكان
تشخيص و درمان ساير بيماري هاي چشمي اطفال

 6- بيماري هاي پللك و مجاري اشكي

تشخيص بيماري‌هاي سيستم اشكي مادرزادي و اكتسابي و درمان آنها
جراحي مجاري اشكي به صورت ليزري، غير ليزري و آندوسكوپي و كارگذاشتن Smart plug:Smart plug در داخل مجراي اشكي قرارداده مي شود و سپس كوتاه تر و پهن تر شده و به شكل كانال اشكي (منفذ خروجي اشك از چشم كه در پلك پايين نزديك بيني قرار مي گيرد) در مي آيد و هيچ قسمتي از آن بالاتر از سطح پلك قرار نمي گيرد و امكان خارج شدن آن با مالش چشم وجود ندارد. قراردادن آن در چشم فقط چند دقيقه زمان مي برد. اين روش در بيماراني كه دچار خشكي شديد چشم مي باشند و استفاده از قطره هاي مصنوعي باعث بهبود علائم آنها نمي شود مورد استفاده قرار مي گيرد.
جراحي هاي درماني پلك
جراحي هاي زيبائي پلك
ساير جراحي هاي زيبائي مانند كاشت نگين

 7- بيماري هاي شبكيه و ويتره  

تشخيص و درمان رتينوپاتي ديابتي و عوارض ناشي از آن
تشخيص و درمان ضعف هاي ديواره شبكيه(لاتيس) و سوراخ شبكيه
تشخيص و درمان ضايعات عروقي شبكيه
تشخيص و درمان رتينوپاتي نوزادان نارس
ويتركتومي عميق با استفاده از جديدترين تجهيزات و بدون بخيه
تشخيص و درمان جداشدگي هاي شبكيه
تشخيص و درمان بيماري هاي ارثي شبكيه
تشخيص و درمان بيماري هاي عروقي شبكيه
تشخيص و درمان بيماري هاي عمومي با عوارض شبكيه
تشخيص و درمان پارگي هاي چشم و عوارض ناشي از آن
تشخيص و درمان خونريزي هاي شبكيه و عروق زير شبكيه
تشخيص و درمان دژنرسانس وابسته به سن ماكولا (AMD)
تشخص و درمان سوراخ ماكولا
تشخيص و درمان ورم ماكولا         
تشخيص و درمان عوارض چشمي ناشي از لنز داخل چشمي و جابجايي آن

 
درمان كراتوكونوس (قوز قرنيه)

Cross Linking يا Corneal collagen cross linking with Riboflavin: اين روش در حدودا" 1 ساعت طول ميكشد. براي انجام اين عمل ابتدا قطره ريبوفلاوين به داخل چشم ريخته شده و سپس اين قطره به­وسيله تابش اشعهء ماوراي بنفش فعال ميشود و سرانجام باعث افزايش پيوندهاي عرضي كلاژن در قرنيه شده و در نتيجه استحكام آن را افزايش ميدهد. اين عمل باعث متوقف شدن قوز قرنيه مي شود و نمره چشم و ديد تغيير زيادي نمي كند.

مطالب آموزشی :

بیماری های چشم - ناخنک : DOWNLOAD

بیماری های چشم - استرابیسم ( انحراف چشم ) : DOWNLOAD

بیماری های چشم - گلوکوم (آب سیاه) : DOWNLOAD

بیماری های چشم - کاتاراکت (آب مروارید) : DOWNLOAD

مراقبت های قبل و بعد از جراحی زیبایی پلک چشم :
DOWNLOAD


back.pngبازگشت به صفحه اصلی

 

 

تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1397-3-8 8:19        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ