مدد کاری

                                                                                                                                               

نام و نام خانوادگی : آقای عباس حسنی منش

سمت : مسئول مددكاري

نوع فعالیت : حمایت از افراد بی بضاعت

تلفن داخلي : 2259 

شرح مختصر از فعالیت واحد :

مددكار اجتماعي فردي است كه هدف او در حوزه بهداشت و درمان بالا بردن كاركرد اجتماعي افراد و گروهها است. پزشك درمان مي كند و مددكار در برنامه پيشگيري ، درمان و پيگيري بعدي بيماري مشاركت دارد .

 

مددكاري بنا به اهداف عالي وخيرخواهانه اي كه درخصوص كمك و مساعدت به بيماران خاص صعب العلاج،سرطاني ... خود داشته ودارد زندگي وآسايش فردي رابه ازاي آرامش بيماران ارزاني مي دارد و بر مبناي عبارتي كه آرمان مددكاري اجتماعي است ( چراغ من روشني بخش زندگي ديگران است ) ، بر آن است تا بناي امني دربرابر دغدغه هايي كه گاه و بيگاه آشيانه زندگي بيماران را تهديد مي كند ، بسازد .

 

خدمات واحد مددكاري بيمارستان :

 

 يكي از مهمترين وظايفي كه گاهي بيشترين وقت مددكاري را مي گيرد بررسي وضعيت  مالي بيماران و حل مشكل پرداخت هزينه هاي درمان بيماران ( تخفيف در هزينه ها ) مي باشد كه شامل ويزيت ، لوازم پزشكي ، آزمايشگاه ، راديولوژي ، بستري ، پذيرش وترخيص جهت عمل جراحي و درمان طبي كه با توجه به بررسي هاي كارشناسانه در مورد وضعيت اقتصادي بيمار صورت مي گيرد

 .

 هماهنگي با تيم درمان :

 

هماهنگي با پزشكان و پذيرش بيمارستان ، در ارتباط با معرفي بيماران سرپایي و بستري به مددكاري با توجه به مشكل درماني و اجتماعي و تشخيص نوع بيماري آنها در اين رابطه تماس با پزشكان و پيگيري كار بيماراني كه بي كس و بدون همراهي هستند شامل ويزيت ، جراحي و غيره و همچنين ارجاع بيماران معرفي شده از مراكز مختلف به درمانگاههاي مركزي و بخشها به جهت ويزيت و در صورت نياز بستري مانند بچه هاي معلول وبچه هايي كه از شير خوارگاه مي باشند.

 

 

تحقيق و بررسي در زمينه شناخت مسائل و مشكلات اجتماعي ،اقتصادي ، خانوادگي :

 

  • شناخت مشكلات بيماران با مراجعه روزانه به بخشهاي مختلف بيمارستان و تماس با پزشك و ساير كادر درماني و مذاكره با بيماران صورت مي گيرد .
  • رسیدگی به وضعيت بيماران خردسال و كودك بي كس و بدون همراهي كه داراي مشكلات و درمانهاي پيچيده مي باشند و سرزدن به آنها  .
  • تهيه وسايل پزشكي بيماران واجد الشرايط مددكاري كه كساني را نداشته ويا خانواده بي بضاعتي دارند و پيگيري كار آنها توسط مددكار بيمارستان صورت مي گيرد.
  •  مشاوره و مصاحبه با مادران و پدران  اين بيماران در جهت رفع مشكلات موجود در نحوه درمان و بالاخص اخذ رضايت جهت انجام عمل جراحي و تقويت روحيه و آرامش بخشيدن به خانواده و خود بيمار .  
  •  سرکشی روزانه به بخشهای بیمارستان و راهنمائی بیمارانی که مشکل بیمه دارند
  • تخفیف به بیماران سر پائی که کم بضاعت هستند
  • تخفیف به بیماران بستری بی بضاعت
  •  بررسی بیمارانی که قصد بستری شدن دارند و تقاضای تخفیف علی الحساب می کنند

 

تماس با موسسات درماني ، بهداشتي ،آموزشي واجتماعي دررابطه بامشكلات بيماران:

 

ارجاع بيماران بستري و سرپایي به بيمارستانهاي ديگردرصورت لزوم و اعزام بيماران بي سرپرست و سرراهي به پرورشگاه بعدازحاصل شدن بهبودي ازطريق مراجع ذيصلاح  ، ارجاع والدين بيماران يا همراهي آنان به سازمانهاي دولتي وغيردولتي جهت دريافت كمكهاي لازم .

 

بيمه نمودن بيماران بي بضاعت :

 

يكي از اهداف مددكاري اين بيمارستان در جهت حمایت و ویزیت بیماران بی بضاعت است که با کمک از پزشكان متخصص محترم بيمارستان به این گروه گام هائی برداشته شده است . ولي به دليل كثرت اين بيماران خصوصا درطبقه كم درآمد و ضعيف جامعه روستائي و شهري مشكلات و مسائلي را به همراه داشته است .

 

 بيمه نمودن بيمار از چند جهت اهميت دارد ضمن اينكه با بيمه شدن بيمار حق بيمارستان تضعيف نمي شود و 90% يا 75% هزينه درمان توسط بيمارستان  از واحدهاي بيمه اخذ مي گردد . ادامه درمان و پيگيري بعدي با دفترچه بيمه بسيار راحت تر خواهد بود ، بويژه براي بيماران نيازمند ، و لذا حمايت مسولين امر و خيرين نيكوكار عزيز در جهت اختصاص بودجه اي براي بيمه گذاري بسيار ارزشمند خواهد بود .

 

 راند كل بيماران كه هر كدام تحت چه پوششي هستند اعم از كميته يا بهزيستي يا بي بضاعت كار اساسي در رابطه با تخفيف را مددكار با اجازه مديريت انجام مي دهد (تصميم بعهده مدير است ) بر آن اساس توضيحات لازم به بيمار داده مي شود و اگر هيچ بيمه اي نباشد بيمار  بيمه تخت بيمارستاني مي شود . اگر آن شخص تبعه خارجی  باشد آنهايي كه كارت شناسايي دارند از طريق سازمان ملل هزينه بيمارستان را مي پردازند بعضي از افراد بيماري خاص دارند كه بيمه خويش فرما مي شوند و از طريق كمك و همكاري سازمان ملل هزينه آنها پرداخت مي شود . 

 

home_page.png  بازگشت به صفحه اصلی

 

 

تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1396-6-27 9:56        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ